Jaké funkční prádlo na sport?

Velikost textu: A A A

Jaké funkční prádlo na sport?

Ilustrační foto
  • autor: redakce
  • sdílet na

Funkční prádlo je v posledních desetiletích běžnou součástí nabídky prodejen se sportovním vybavením. Nepoužívají ho jen cyklisti a běžkaři, ale také návštěvníci posiloven nebo tanečnice zumby. Jaké výhody toto prádlo přináší, jak se o něj správně starat a podle čeho vybírat funkční prádlo na sport?

Pojem funkční prádlo může v zásadě označovat dva typy oblečení. Buď budeme mít na mysli oblečení, které plní konkrétní účel, například sportovní podprsenky, nebo tzv. termo prádlo, tj. prádlo s unikátními vlastnostmi vzhledem k pocení, udržování tělesné teploty a odvádění vlhkosti.

Pokud máme na mysli první variantu, hovoříme například o podprsenkách se speciální výztuží odstupňovaných podle stupňů zátěže (nejnižší zátěž představuje jóga, nejvyšší například basketbal). Takové prádlo umožní ženě plně se věnovat sportu, a přitom tlumí nežádoucí doprovodné otřesy. Dalším příkladem takového prádla je zeštíhlující prádlo, jehož účelem je opticky zeštíhlit svého nositele, nebo prádlo kompresní – tento typ stahuje cévy a umožní tak lepší prokrvení, typicky u běžců.

Máme-li na mysli druhou variantu, hovoříme o prádle, které odvádí pot z těla, v zimě nás udržuje v teple a v létě naopak ochlazuje. Jedná se o prádlo, které se pro své unikátní vlastnosti stalo nedílnou součástí výbavy nejen profesionálních, ale stále častěji i amatérských sportovců. Jaké výhody přináší?

Ve srovnání s běžnými materiály má unikátní vlastnosti – při zpocení odvede pot na svrchní vrstvu a vy zůstanete v suchu, zpravidla nezapáchá, nemusíte ho tedy po každém zpocení prát a může hřát i za mokra. Existují i speciální druhy, které jsou antibakteriální (zabraňují zápachu z pocení) nebo s UV filtrem. Aby byla zajištěna jeho funkčnost, mělo by naše tělo obepínat a na něm bychom měli nosit minimálně dvě další vrstvy.
V zásadě můžeme volit mezi syntetickými a přírodními materiály. Syntetické materiály mají nízkou tepelnou vodivost, jsou prodyšné, jejich vlákna minimálně nasáknou. Mezi hlavní výhody patří snadná údržba a možnost prát v pračce (bez aviváže). Oproti tomu přírodní materiály (ovčí vlna) odvedou pot buď ve formě páry, nebo ho nasají, vydrží déle nezapáchat a hřejí i za mokra. Nevýhodou je kromě vyšší ceny i nutnost šetrného praní ve speciálním pracím prostředku bez aviváže.

Jak ale funkční prádlo na sport vybrat? Předně si musíme stanovit, kdy ho budeme používat, zda celý rok, v zimě nebo v létě. Dále je důležité vědět, pro jaký typ zátěže ho budeme využívat – z hlediska časové i fyzické náročnosti. Důležitým parametrem je i to, jakými dalšími vrstvami ho doplníme, a zda požadujeme navíc speciální vlastnosti, například funkci zabraňující pocení.
Například výrobky z ovčí vlny se hodí na dlouhodobou fyzickou zátěž, kdy nemůžeme počítat s častým praním, syntetické materiály se hodí na sporty, u nichž můžeme spoléhat na častější praní (typově tréninky několikrát v týdnu). Pokud provozujeme oba typy aktivit, můžeme sáhnout po prádle se směsí syntetiky a vlny.
 

zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Vyhledávání firem

Zaměření
Lokalita
Typ firmy:

Štítky: oblečení

Můžete si také přečíst

Sportovní speciality
Dresy na míru utuží váš kolektiv

Každé odvětví sportu má svoje pro a proti. Dravost dnešní doby v běžném životě přeje hlavně individualistům, kteří se umí…

Sportovní novinky
Jakou lyžařskou kombinézu?

S blížícím se časem zimních radovánek mnozí milovníci sněhu řeší, jak se vhodně obléci na sjezdovku. Orientovat se v široké…

Návody a rady
5 rad pro výběr funkčního prádla

Funkční prádlo pro různé sportyFunkční prádlo vás udrží v suchu hlavně během sportování a jiných aktivit. K výhodám…

Návody a rady
Co byste měli vědět o funkčním prádle

Správná velikost funkčního prádlaNa tělo si musíte obléknout správnou velikost prádla. Jen tak je zaručeno perfektní odvádění…

Sportovní novinky
Vylaďte fyzičku stylově! Oblékněte nejnovější kousky adidas.

Na venkovní sportovní aktivity nám počasí ještě moc nepřeje, a tak se v těchto měsících uchylujeme především do posiloven…

Sportovní speciality
Tipy na dětské chrániče 1/2

 Tempish MEEX Dětská sada chráničů, která je určena především pro rekreační aktivitu na inline bruslích, ale může být…

Sportovní speciality
Tipy na dětské chrániče 2/2

 Spartan Street Fun Zajímavé dětské chrániče, které na první pohled zaujmou svým designem. Jedná se o kompletní set,…

Sportovní speciality
Tipy na dětské funkční prádlo 1/2

 Sensor Double Face Kvalitní dětské funkční prádlo, které je prodáváno jako sada, která obsahuje termo tričko a také…

 
RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt