Začínáme na běžkách - vhodná výbava

Velikost textu: A A A

Začínáme na běžkách - vhodná výbava

Ilustrační foto
  • autor: redakce
  • sdílet na

Pokud chcete tuto zimu začít na běžkách a hodláte si pořídit vybavení, přinášíme vám pár tipů, jak vybrat.

Běžky

Když vybíráte běžky, musíte si nejprve říci, jakou technikou budete běhat a podle toho vybrat lyže na klasiku, bruslení nebo kombi lyže.

Běžky na klasický způsob jsou měkčí a mají výrazně zvednutou špičku. Jejich délka by měla být o 15-20 cm větší, než je výška postavy.

Běžky na bruslení jsou tvrdé a špičku mají plochou a nevýraznou. Vybírejte je v délce přibližně o 10 cm větší, než je výška postavy.

Kombi běžky jsou v podstatě tvrdší variantou klasických běžek, můžete si je vybrat o něco kratší. Tyto lyže jsou určeny pro ty, kteří chtějí převážně jezdit klasicky, ale občas si chtějí i zabruslit.

Boty na běžky

Také boty na běžky je třeba vybírat podle preferované techniky. Boty na klasický styl jsou nízké, aby umožnily volný ohyb v kotníku a mají měkkou a ohebnou podešev v přední části, což umožní odraz.

Boty na bruslení jsou vyšší a v oblasti kotníku mají pevnou manžetu, která kotník pevně fixuje. Podrážka bot na bruslení je tvrdá a téměř neohebná pro lepší přenos sil při odrazu.

Kombi boty se podobají botám na bruslení, ale mají měkkou podešev, aby umožnily i klasický odraz.

Při nákupu bot si dejte pozor na jejich kompatibilitu s běžeckým vázáním. V současné době se používají dva rovnocenné typy vázání SNS a NNN a oba fungují jen s botami určenými právě pro ten který typ.

Oblečení na běžky

Oblečení na běžky musí splňovat dva zdánlivě protichůdné požadavky – v chladných zimních dnech vám v něm nesmí být zima a zároveň by vám nemělo být horko a neměli byste se nadměrně potit při intenzivní fyzické aktivitě, kterou běžecké lyžování obvykle je.

Tyto požadavky nejlépe splní funkční oblečení vrstvené dle zásad cibulového principu. Ten říká, že je lepší mít více tenčích vrstev, nežli jednu silnou.

Základem oblečení na běžky by tam mělo být termoprádlo, které odvede pot od pokožky a udrží ji v suchu a v teple.

Druhá vrstva by měla zateplit při zachování prodyšnosti. Ideální jsou na to fleecové mikiny, můžete s sebou mít jednu tenčí a jednu silnější a podle potřeby je svlékat a oblékat.

Svrchní vrstva pak chrání před deštěm, sněhem a chladem, opět při zachování prodyšnosti. Ideálem je v tomto případě tenčí membránová bunda.

Foto: firma Fischer Sports

 

Placený reklamní článek

zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Vyhledávání firem

Zaměření
Lokalita
Typ firmy:

Štítky: lyžování

Můžete si také přečíst

Ostatní
Carvingové lyžování. V čem je jiné?

Lyžujete rádi? A už jste zkoušeli carvingové lyžování? Pojďme si představit tento druh sjezdového lyžování. Carvingový lyžař…

Sportovní speciality
Snowboard, nebo lyže?

Na zasněžených svazích můžete vidět jak lyžaře, tak snowboardisty. Snowboard byl hitem do přelomu století, dnes jeho obliba…

Návody a rady
Jak vybrat boty na sjezdové lyžování?

S blížící se zimou nastává i čas pro splnění milé povinnosti pořídit si nové boty na sjezdové lyžování. Ať už je impulsem…

Návody a rady
Jak vybrat boty na běžky?

Chystáte se koupit nové boty na běžky a nevíte si rady s výběrem? Před samotnou návštěvou prodejny je dobré mít představu…

Návody a rady
5 nejlepších vychytávek na lyže

 Milujete lyžování? Lyžujete často? Nepatříte-li k lyžařům, co na lyže „naskočí“ jednou do roka, pak jistě oceníte…

Návody a rady
4 začátečnické chyby při jízdě na běžkách

Jízda na běžkách je skvělá zimní aktivita, kterou si oblíbilo mnoho lidí. Hlavně začátečníci neustále opakují určité chyby,…

Sportovní speciality
Vyberte si správné a moderní běžky 1/2

 Turistické běžky z výběrového dřevaPánské běžky s klasickou hladkou skluznicí, kde je jádro zhotoveno z výběrového…

Sportovní speciality
Vyberte si správné a moderní běžky 2/2

 Sportovní běžkySpeciální sportovní běžky jsou určeny pro všestranné a zkušené lyžaře. Mohou je využívat běžkaři, rádi…

 
RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt