Jak vybrat boty na sjezdové lyžování?

Velikost textu: A A A

Jak vybrat boty na sjezdové lyžování?

Ilustrační foto
  • autor: redakce
  • sdílet na

S blížící se zimou nastává i čas pro splnění milé povinnosti pořídit si nové boty na sjezdové lyžování. Ať už je impulsem štědrý ježíšek, nebo lákavý pobyt na horách a nevyhovující staré lyžařské boty, vyplatí se výběr nepodcenit a před návštěvou prodejny vědět, podle čeho se při výběru rozhodovat.

Lyžařské boty jsou na vybavení pro sjezdové lyžování tím nejdůležitějším. Bez správně vybraných bot, které vám budou sedět, si dobře nezalyžujete, špatně vybraná bota může lyžaři způsobit nemalé utrpení. Lyžařská bota vlastně ani není bota, není určená na chůzi, je to nástroj používaný pro sjezdové lyžování – její hlavní funkcí je přenášet energii mezi tělem lyžaře a lyžemi.

Jak tedy správné lyžařské boty vybrat? Předně je třeba určit, jak jsme lyžařsky zdatní. Standardně se hovoří čtyřech o kategoriích, přičemž nejhojněji obsazované jsou prostřední dvě. První kategorie – rekreační lyžaři – volí lyžařské boty, které jim poskytují dostatek pohodlí a tepla, jsou měkké a hřejivé. Tento typ bot je vhodný i pro začátečníky, ale v tomto případě pozor – lidem s vyšší hmotností by tento typ bot nestačil.

Nezapomínejte také na to, že během několika týdnů výcviku můžete udělat značný pokrok, a proto pokud na základě znalosti sebe sama dokážete říct, že se lyžovat během letošní zimy naučíte, nemá smysl volit boty této kategorie, ale rovnou přejít ke kategorii další.

Touto kategorií jsou rekreačně-sportovní lyžaři, jejichž boty mají tvrdší skelet. Další kategorií jsou sportovní lyžaři, mající ještě tvrdší lyžařské boty. A nejvyšší kategorií jsou závodní lyžaři – lyžařské boty určené pro závody mají nejtenčí skelet a velmi málo hřejí, protože mají nejtenčí vnitřní botu.

Návodem, jak vybírat boty podle těchto kategorií, je parametr zvaný flexiindex neboli flex. Jedná se o ukazatel tuhosti boty – měří se v laboratorních podmínkách u zapnuté boty při předem stanovené teplotě. Flexiindex v rozsahu 40–60 volí nejméně náročný lyžař, 60–80 rekreační lyžař nižší váhové kategorie, 80–100 sportovní lyžař – žena nebo těžší rekreační lyžař, 100–120 náročný sportovní lyžař a od 130 pouze závodní lyžař.
U flexiindexu je důležité upozornit na to, že se mění podle teploty, přičemž v zimě je vyšší (vyšší tuhost) a v teple nižší (menší tuhost). Teplota, za které v prodejně boty zkoušíte, způsobuje, že boty budou na sjezdovce tvrdší. Flex není jednoznačně objektivním parametrem také proto, že pocitová tuhost závisí i na utažení přezek, usazení nohy, pohyblivosti kotníku, náklonu boty k vázání apod.

Další parametrem je samotná velikost boty, která se udává jako délka nohy v milimetrech. Při zkoušení bot postupujte tak, že vyndáte botu ze skeletu a vsunete nohu přímo do skeletu tak, aby palec byl co nejvíce vepředu. Důležitá bude mezera mezi patou a skeletem – rekreačně-sportovní a sportovní lyžaři by se měli pohybovat od 1 cm do 1,5 cm, resp. od 1,5 cm do 2,5 cm.
Při zkoušení platí stejná pravidla jako u zkoušení jiných bot. Vždy zkoušejte obě boty, palec nesmí tlačit. Utáhněte přezky a zkuste v botách pokrčit kolena, projít se.
 

zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Vyhledávání firem

Zaměření
Lokalita
Typ firmy:

Štítky: lyžování

Můžete si také přečíst

Ostatní
Carvingové lyžování. V čem je jiné?

Lyžujete rádi? A už jste zkoušeli carvingové lyžování? Pojďme si představit tento druh sjezdového lyžování. Carvingový lyžař…

Ostatní
Začínáme na běžkách - vhodná výbava

Pokud chcete tuto zimu začít na běžkách a hodláte si pořídit vybavení, přinášíme vám pár tipů, jak vybrat.BěžkyKdyž vybíráte…

Sportovní speciality
Snowboard, nebo lyže?

Na zasněžených svazích můžete vidět jak lyžaře, tak snowboardisty. Snowboard byl hitem do přelomu století, dnes jeho obliba…

Návody a rady
Jak vybrat boty na běžky?

Chystáte se koupit nové boty na běžky a nevíte si rady s výběrem? Před samotnou návštěvou prodejny je dobré mít představu…

Návody a rady
5 nejlepších vychytávek na lyže

 Milujete lyžování? Lyžujete často? Nepatříte-li k lyžařům, co na lyže „naskočí“ jednou do roka, pak jistě oceníte…

Návody a rady
4 začátečnické chyby při jízdě na běžkách

Jízda na běžkách je skvělá zimní aktivita, kterou si oblíbilo mnoho lidí. Hlavně začátečníci neustále opakují určité chyby,…

Sportovní speciality
Vyberte si správné a moderní běžky 1/2

 Turistické běžky z výběrového dřevaPánské běžky s klasickou hladkou skluznicí, kde je jádro zhotoveno z výběrového…

Sportovní speciality
Vyberte si správné a moderní běžky 2/2

 Sportovní běžkySpeciální sportovní běžky jsou určeny pro všestranné a zkušené lyžaře. Mohou je využívat běžkaři, rádi…

 
RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt